Listwy przysufitowe styropianowe to element, który potrafi odmienić każdy rodzaj wnętrz, niezależnie od jego stylu, a ich montaż jest bardzo prosty. Cena listwy i ich montażu nie jest wygórowana, dlatego coraz częściej architekci sięgają po ten rodzaj dekoracji. W wystroju lokalu, przy opracowaniu i realizacji projektu aranżacji wnętrz wszystko ma znaczenie. Każdy szczegół, który wychodzi z ogólnej koncepcji z resztą elementów w tonie, materiale i stylu, może zepsuć cały efekt. Jedną z tych „małych rzeczy” jest gzyms sufitowy. Zdarza się, że wnętrze pokoju nie oznacza użycia fasety Jest to jednak raczej wyjątek, ponieważ szeroka gama modeli i schematów kolorów listew przysufitowych implikuje ich zastosowanie we wnętrzach niemal wszystkich stylów i kierunków, co zapewnia kompletność projektu sufitu i ścian.
Dlaczego warto zamontować listwy przysufitowe styropianowe?
Zadaniem listwy przysufitowej styropianowej oprócz funkcji czysto dekoracyjnej jest wykonywanie bardzo ważnego zadania. Często największą trudnością w naprawie ścian i sufitów jest idealne przejście od ściany do sufitu
- Nierówne połączenie, wady, błędy – płyta główna ukryje wszystko, a przejście z sufitu do ściany będzie wyglądać idealnie.
- Kolor listew przysufitowych w tym przypadku może być w tonie wykończenia sufitu lub ściany lub może kontrastować, wszystko zależy od pomysłu projektanta..
Ponadto gzyms sufitowy jest bardzo praktycznym detalem wnętrza, który nie wymaga specjalnej opieki. Wysokiej jakości płyta bazowa wymaga tylko okresowego odkurzania suchą lub wilgotną szmatką.
Rodzaje listew przysufitowych
Wybierając listwy przysufitowe, nadszedł czas, aby wybrać odpowiedni model dla naszego rodzaju wnętrza. Fasety sufitowe w kolorze sufitu mogą mieć dowolny odcień, a także różne materiały. Kiedy tylko sufit i inne listwy przypodłogowe były wykonane tylko z drewna, zarówno najtańsze – drzewa iglaste, jak i bardzo drogie – dąb, buk, mahoń, drzewo różane, a także tynk, tak zwane sztukaterie.
W zależności od materiału listwa mogą mieć inny wygląd:
- Styropianowy gzyms sufitowy składa się z rdzenia stryopianwego powleczonego specjalną masą
- Listwa wykonana jest z poliuretanu o laminowanej powierzchni, która pozwala w razie potrzeby przetrzeć ją wilgotną szmatką w celu oczyszczenia z kurzu. Ten rodzaj listew jest najbardziej delikatny, dlatego nawet podczas klejenia należy zachować ostrożność, aby go nie zepsuć.
Jak wybrać listwę przysufitową?
Wybór listwy przysufitowej zależy całkowicie od wybranego stylu i kolorystyki wnętrza. Gzyms jest ostatnim akcentem, eleganckim detalem, ale w żadnym wypadku nie jest głównym elementem wystroju, który zwraca jego uwagę. Przy wyborze listwy należy przestrzegać kilku wskazówek.
– O ile nie istnieją inne potrzeby nie powinieneś kupować listwy drogiego zagranicznego producenta, jeśli możesz kupić tę samą produkcję krajową.
Technologie produkcji listew przypodłogowych z nowoczesnych materiałów są identyczne w większości krajów, a różnica w cenie często wynika wyłącznie z nadpłat dla marki.
W przypadku pomieszczeń o wysokości sufitu do 2,1-2,4 m szeroka listwa optycznie sprawi, że pomieszczenie będzie jeszcze niższe.
Szeroki gzyms sufitowy nadaje się do pomieszczeń o wysokości sufitu około 3m i większej.
Każdy może przykleić listwę samodzielnie – wystarczy kupić odpowiednią listwę i specjalny klej odpowiedni do wybranego materiału – do drewna, poliuretanu, styrenu i tak dalej.
Montaż listew przysufitowych styropianowych
Niezbędne narzędzia do montażu listwy przysufitowej styropianowej:
- poziomnica
- skrzynkna uciosowa
- drabina.
Liczbę listew przysufitowych potrzebnych na dane pomieszczenie można łatwo obliczyć, dzieląc długość obwodu pomieszczenia przez długość listwy, a wynik zaokrąglić w górę.Aby przykleić listwę, musisz kupić specjalny klej i przykleić każdy element etapami, łącząc je tyłem do siebie lub używając adapterów, narożników i elementów końcowych. Nadmiar kleju należy natychmiast usunąć, nie czekając, aż wyschnie.