Jak dociąć listwy w narożnikach i rogach?

Jak dociąć listwy w narożnikach i rogach?

Wygląd sufitu w domu, mieszkaniu lub biurze w dużej mierze zależy od wyboru i  odpowiedniego docięcia listwy w narożnikach i rogach. Rolę odgrywają nie tylko kolor, materiał, szerokość i inne parametry prezentowanych elementów dekoracji pokoju, ale także sposób ich przygotowania i montażu. Aby uniknąć nieodwracalnych błędów podczas montażu listew, musisz znać odpowiedź na pytanie: Jak dociąć listwy w narożnikach oraz pod jakim kątem ciąć listwy przysufitowe.

Pod jakim kątem ciąć listwy przysufitowe? Cięcie za pomocą skrzynki uciosowej

Listwy przysufitowe przeważnie tniemy pod kątem 45 i 90 stopni. Przed przystąpieniem do cięcia listew warto zaopatrzyć się w odpowiednia narzędzia:

  • Skrzynka uciosowa – specjalne drewniane narzędzie ze szczelinami w kształcie odwróconej litery „P”, które pozwala wyciąć listwę lub cokół, aby uzyskać kąt 45 lub 90 stopni.

Oprócz tego urządzenia będziesz potrzebować noża biurowego i piły do ​​metalu o drobnych ząbkach.

Doświadczeni eksperci zalecają przestrzeganie następujących procedur podczas przycinania listew:

  • Na dole skrzynki uciosowej musisz położyć bok, który będzie miał kontakt z sufitem, a dolną część zostanie dociśnięta do prawej ściany

Pod jakim kątem ciąć listwy przysufitowe?

Jak przyciąć listwy podsufitowe w rogach?

Jak przyciąć listwy podsufitowe w rogach? Warto zauważyć, że kąty sufitu mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, a różnica między nimi polega na metodach łączenia i różnych kątach cięcia. Pierwsze znajdują się na połączeniach dwóch ścian i sufitu, drugie – w projekcie półek, kolumn, zewnętrznych krawędzi nisz, pilastrów itp. Kąt nachylenia rowka w skrzynce uciosowej może być równy 45 °, 60 ° i 90 °. Profesjonalni stolarze nabywają skrzynkę ukośną z mechanizmem obrotowym – w tym bardzo wygodne jest obracanie narzędzia tnącego podczas cięcia cokołu.

Jak przyciąć listwy podsufitowe w rogach?

Cięcie narożników wewnętrznych w listwach styropianowych i innych

Ważne! Aby wyciąć „wewnętrzny” narożnik listwy, należy położyć górną część na dole skrzynki uciosowej – tę, która będzie przyklejać się do sufitu. W takim przypadku dolną część paska należy mocno docisnąć do ściany tacy.

Krok 1: prawidłowy pomiar długości cokołu zgodnie z oznaczeniem na ścianie, przy użyciu „wycięcia” ołówkiem na materiale do przyszłego cięcia.

Krok 2: Instalowanie materiału w skrzynce uciosowej. Prawidłowe umieszczenie krawędzi zaokrąglenia, a zatem dokładność ich umieszczenia na suficie, będzie zależeć od prawidłowego umieszczenia listwy przypodłogowej na tacy.

Krok 3: po zainstalowaniu listwy przysufitowej i szczelnym zamocowaniu w skrzynce uciosowej (możesz po prostu mocno docisnąć materiał jedną ręką), piłę do metalu ustawia się w rowku pod 45 °. Teraz materiał można wyciąć. Krawędzie drugiej listwy sufitowej, która zostanie zamontowana obok pierwszej, są przycinane w ten sam sposób, tylko tak, jakby na lustrzanym odbiciu (listwa jest instalowana w przeciwnym kierunku, krawędzie są również przycinane pod kątem 45 °).

Cięcie narożników zewnętrznych w listwach styropianowych

Różnica między cięciem „zewnętrznego” narożnika z „wewnętrznego” polega na tym, że listwy styropianowe powinny wystawać nieznacznie z krawędzi ściany – w celu tak zwanego zachodzenia.

Powtórz kroki 1, 2, 3 w taki sam sposób, jak wycinając „wewnętrzne” kąty. Należy jednak pamiętać, że górna część cokołu (jedna z krawędzi) powinna mieć niewielki naddatek. Druga (sąsiadująca) płyta jest odcinana w ten sam sposób, tylko lustro do pierwszej.

Dodaj komentarz